Skip to main content

Yüzer GES’in Faydaları

Faydaları

Yüzer GES’lerin karadaki GES’lere göre avantajları vardır. Yüzer paneller arazi kaplamaz, toz kirliliğinden daha az etkilenir ve arazinin tesviye edilmesini veya ağaçların ve binaların kaldırılmasını gerektirmez. Ayrıca, su karadan daha soğuk olduğu için yaklaşık %20 daha yüksek enerji verimine sahiptirler.

Hidroelektrik rezervuarlarında ek faydalar vardır. Elektrik dağıtımı için şebeke bağlantıları zaten mevcuttur. Ve iki güç kaynağı, gün boyunca mevcut olan güneş enerjisi ile birbirini tamamlayabilir ve güneş battıktan sonra hidroelektrik üretmek için su tasarrufu yapmasına imkan tanır.

1. Değerli Arazi Alanını Kaybetmiyorsunuz

Arazi tipi güneş enerji santralleri değerli arazi alanının kaybına neden olur. Bununla birlikte, yüzen fotovoltaiklerle, kara alanına ihtiyacınız yoktur. Bu tesisler, atık su arıtma tesisleri, içme suyu rezervuarları veya hidroelektrik baraj rezervuarları gibi su kütlelerinde kullanılmayan alanda olabilir. Sonuç olarak, güneş panellerini monte etmek için kullanacağınız araziyi kullanabilirsiniz.

2. Çevreye Faydaları

Yüzer Günes Enerjisi Santralleri, özellikle hidroelektrik rezervuarları ve göller için birçok sıcak ve kuru bölgede bir endişe kaynağı olan buharlaşmayı azaltır. Sistem ayrıca sualtı güneş ışığına maruz kalmayı azaltır ve belirli yerlerde endişe yaratabilecek alg büyüme sorunlarını azaltır.

Yüzen güneş panelleri temiz enerji üretir. Yenilenebilir enerji kullanmak fosil yakıtlara ’ üretilen elektriğe olan bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, sera gazı emisyonlarında bir azalma vardır.

3. Geliştirilmiş Güneş Performansı

Güneş panelleri yüksek sıcaklıklarda iyi performans gösterse de verimlilik zamanla azalabilir. Sıcaklık arttıkça verimlilikleri de düşer. PV modüllerini su kütlelerine kurduğunuzda, su verimliliklerini artıran bir soğutma etkisi sağlar.

Projeler

Filter

Projeler

Banja, Arnavutluk

Ocean Sun ve Statkraft, Statkraft'ın Banja, Arnavutluk'taki 72 MW’lık hidroelektrik santrali üzerinde 2 MWp'lik bir…
Projeler

Magat, Filipinler

Ocean Sun, Yüzer GES’i açık deniz RES projeleri ile entegre etmek Ekim 2022'de bir Ar-Ge…
Projeler

Skaftå, Norveç

Ocean Sun'ın 3 yılı aşkın süredir faaliyette olan ilk prototipi. Lerøy Seafood balık çiftliği işletmesi…
Projeler

Haiyang, Çin (Açık Deniz)

Ocean Sun, Yüzer GES’i açık deniz RES projeleri ile entegre etmek Ekim 2022'de bir Ar-Ge…